Bilim İnsanları Atmosferik Karbondioksit Seviyesine İşaret Ediyor

Bilim İnsanları Atmosferik Karbondioksit Seviyesine İşaret Ediyor

0

Atmosferdeki karbondioksit seviyelerini inceleme altında tutan bilim insanları, yeni yayınladığı raporunda Karbondioksit seviyesinin rekor kırdığını açıkladı. Havada ısıyı hapsederek Dünya’nın yavaş bir şekilde ısınmasına nede olan karbondioksit gazı seviyesinde ciddi bir artış yaşandığı söyledi.

Dünya çapında ciddi etkileri olan koronavirüs enfeksiyonu salgınının, ne denli tehlikeli olduğunu hepimiz karantina sürecini yaşayarak öğrendik. Bu tür bir sağlık krizinin ortasındayken tüm insanlığı tehdit eden, zan altında bırakan başka faktörler ise unutulmaya başlandı. Bunlardan başı çeken en önemli sorun tabi ki küresel ısınma. Bilim insanlarının yaptığı çalışmalara göre, okyanusta bulunan suların ısınması, ölmekte olan resif kayaları, kuvvetli gelen fırtınalar gibi durumların hemen hemen hepsi iklim değişiklikleri ile doğru bağlantıda bulunuyor.

Bu tehlikeli konuyla ilgili çalışma düzenleyen bilim insanları, bu durumun doğru çözüm ve başarılı olan aşı çalışmaları ile birlikte kolayca önlenebilecek Covid-19 salgınından bile tehlikeli olduğunu belirtiyorlar.

Geçen günlerde yayınlanan raporlara göre ise günümüze kadar tespit edilen en yüksek atmosferik CO2 seviyesi Nisan ayında kaydedildiğini gösteriyor. Ölçümde ise atmosferde %17 oranında bir karbondioksit oranına işaret ediyor. Bu kötü durumun ise birinci sebebi olarak insan aktivitelerinin yani fosil yakıtların yakılması olarak görülüyor.

Küresel Isınma

Gezegenimiz Dünya Yavaş Yavaş Isınıyor

Karbondioksit gazının bir sera gaz olduğu herkes tarafından biliniyor. Bu tür gazların ise atmosferde birikim yaparak gezegenimizi yavaş bir şekilde ısıttığı da bilim insanlarınca kanıtlamıştır.

Bazı tarihlerde atmosferde fark edilip, tespit edilen sera gazının mevcut miktarında zaman zaman düşüş olsa da büyük resme bakıldığında ise çok keskin sonuçlar göstererek yüksekliğini görmek mümkündür. Sonuçlanan bu durumun ise gezegenimize etkisi çok büyük. Resif kayaların ölmesine neden olan okyanustaki sıcaklık artışı ve meydana gelen kuvvetli ve büyük fırtınalar aslında bizi uyarıyor. Gelecek daha büyük iklim değişikliklerinin habercisi. Kuraklık tehlikesinin meydana getirdiği yangınlar hem denizdeki canlılar hem de karada yaşayan canlılar için çok büyük tehlike arz ediyor. Yaşayan canlıların birçoğunun nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya gelmiş durumda. Bunun nedeni ise aniden yükselişe geçen iklim değişikliklerinin etkisi.

Bilim insanları karbondioksit seviyeleri ile ilgili bilgilerin 1950’li yıllara dayandığını ve şimdiki zamanla kıyaslandığında tehlikeli ve endişe verici grafikler ortaya çıktığını söylüyor. Verilere göre ise grafiklere bakıldığında atmosferde bulunan karbondioksit seviyesinin %31’lik bir artış gösterdiğini belirtiliyor. Uzmanların bu konuyla ilgili araştırmaları halen devam ediyor.

Your email address will not be published. Required fields are marked *